Taniec brzucha dla dzieci

Wielu rodziców zastanawia się, na jakie zajęcia zapisać swoje dzieci. Dodatkowe lekcje matematyki, języków, koła zainteresowań specjalizujące się w grach logicznych czy plastyce są bardzo ważne, ale nie wolno zapominać o tym, że bez odpowiedniej dawki ruchu mózg dziecka nie będzie w stanie właściwie przyswajać wiedzy. To więc proste – jeśli chcemy, by nasze dziecko uczęszczało na dodatkowe zajęcia, musi być to ruch. Dlaczego więc nie taniec?

Harmonijny rozwój

Taniec ma szereg zalet dla organizmu człowieka. Dorośli chodzą na zajęcia taneczne, by polepszyć swoją formę, nauczyć się lepszego panowania nad ruchami, zrzucić zbędne kilogramy i nauczyć się prawidłowej postawy ciała. Powody, dla których warto przedstawić taniec dzieciom, są dokładnie takie same. Skoro taniec wpływa doskonale na wygląd i koordynację ruchową rodziców, będzie też wpływał świetnie na wygląd i koordynację dzieci.

Co więcej, organizm dziecka nieustannie się rozwija, dlatego w jego przypadku zajęcia fizyczne mają tym ważniejsze znaczenie. Taniec jest często bardziej przyjemny i zróżnicowany niż inne formy aktywności, rozwija harmonijnie, a przy tym delikatnie. Dlatego dla wielu dzieci będzie to bardziej ekscytująca i lubiana aktywność niż sporty indywidualne czy też grupowe.

Psychologia tańca

Systematyczność, obowiązkowość, dyscyplina – to najważniejsze wartości, jakie płyną z zajęć tańca. Dziecko angażuje się w swoje zajęcia i troszczy się o to, by jak najlepiej wykonywać wszystkie czynności. Dba o to, by osiągać w tym zakresie sukcesy, a gdy tańczy w grupie, ważne jest dla niego to, by grupa doceniała jego działania. Przekłada się to na wszystkie inne obowiązki, szczególnie te szkolne.

Ale taniec to także emocje – budowanie więzi międzyludzkich, wspieranie siebie nawzajem, pomoc oraz umiejętność współpracy w grupie. Taniec podnosi ponadto samoocenę, ponieważ dziecko lepiej panuje nad swoim ciałem oraz uczy się kontrolować swoje lęki. Dowiaduje się o sobie ważnych rzeczy, m.in. tego, że jeśli odpowiednio dużo ćwiczy, jest w stanie osiągnąć to, co sobie zaplanowało.

Taniec brzucha dla dzieci?

Czy jednak taniec brzucha jest najwłaściwszym wyborem gatunku tańca, gdy myślimy o naszych pociechach? Oczywiście, że tak! Taniec ten trenuje całe ciało i nie powoduje szkód wynikających z jednostronnych obciążeń. To oznacza, że zapobiega skrzywieniom kręgosłupa, wzmacnia mięśnie i przeciwdziała płaskostopiu. Ale najważniejszą zaletą tańca brzucha nad innymi rodzajami tańca jest to, że wykorzystuje naturalną energię i ekspresję ruchową dzieci. Oswaja je z ich ciałem oraz z przestrzenią. Rozwija gibkość i grację.

Nie zapominajmy jednak o baśniowości i nastrojowości tańca brzucha. Melodie, dźwięki, rytm, a także stroje nawiązują do orientalnych tematów, które z pewnością zaintrygują każde dziecko i zainspirują je do poszukiwań. Kolory i dodatki z dzwoniącymi elementami przyciągają uwagę dzieci i sprawiają, że każde zajęcia są nie tylko nauką, ale przede wszystkim fascynującą zabawą.