Znany jest z tego, że poprawia kondycję i atrakcyjność seksualną, z tego, że można dzięki niemu schudnąć i wyrzeźbić mięśnie brzucha. Czy jednak taniec brzucha może być zajęciem dla osób starszych? W kulturze popularnej utrwaliło się przekonanie, że jest to taniec dla młodych i pięknych osób. Prawda jest jednak taka, że jest to aktywność dla każdego!

Walka ze stereotypem

Nadal trwają w nas stereotypy dotyczące tańca oraz czynności wykonywanych przez osoby starsze. W naszych głowach pojawia się obraz seniora jako osoby niedołężnej, potrzebującej pomocy w najprostszych czynnościach, powoli przemierzającej niedługą odległość do osiedlowego sklepiku. Musimy być jednak świadomi tego, jak ogromne zmiany zaszły w społeczeństwie i jak różni są seniorzy współcześni od tych, którymi byli nasi dziadkowie czy pradziadkowie.

Osoby starsze wychodzą z domu, szukają swoich rówieśników i pragną prowadzić aktywny tryb życia. Są świadomi tego, że dbanie o własne ciało każdego dnia jest ważną częścią ich zdrowia. I tu pojawia się miejsce na taniec brzucha.

Środek terapeutyczny

Taniec to doskonale wszystkim znany środek terapeutyczny. Udowodniono, że – jak inne aktywności fizyczne – pobudza wydzielanie hormonów szczęścia. To oznacza, że odpowiednia dawka tańca każdego dnia może poprawić nastrój, ale także dodać chęci do życia i pozbawić stresu. Jest to ważny element poprawy jakości życia. Człowiek dobrze nastawiony do codzienności będzie chętniej wykonywał coraz trudniejsze zadania, co jest ważne w przypadku osób starszych.

Nauka tańca dla seniorów

Zobacz ofertę naszych zajęć na terenie Poznania

Rytmiczne ruchy mają duże znaczenie dla redukcji napięcia mięśniowego oraz zwiększają świadomość własnego ciała. Wspierają układ krążenia oraz oddechowy i nerwowy, a także wpływają pozytywnie na przemianę materii. Dzięki regularnej dawce ruchu można dotlenić komórki ciała oraz poprawić elastyczność stawów.

Taniec brzucha dla seniorów

W przypadku każdej aktywności, musi być ona dopasowana do możliwości osób starszych. Nie inaczej jest wtedy, gdy decydujemy się na taniec brzucha. Wykwalifikowany instruktor dopasuje ćwiczenia do wieku oraz stanu fizycznego uczestników zajęć. W rytmie orientalnych rytmów będą mogli popracować nad elastycznością swojego ciała, doskonale się przy tym bawiąc. Taki jest właśnie taniec brzucha – dodaje pewności siebie i sprawia, że czujemy się w swoim ciele lepiej. Niezależnie od wieku!